آداب غذا خوردن در طب ایرانی اسلامی

آداب غذا خوردن در طب ایرانی اسلامی

امروزه اغلب بیماری هایی که در میان مردم وجود دارند به دلیل عدم رعایت آداب غذا خوردن هستند. صاحب نظران طب سنتی و ایرانی و هم چنین بزرگان دین نصایح و دستوراتی در این مورد دارند که به آنها می پردازیم

شستن دست ها با آب

چون آنزیم های دست و سر انگشتان را فعال می سازد. شستن دست ها با صابون تمام باکتری های مفید و مضر را می کشد ولی آب تنها مضرها را می کشد.

با اشتها و در حال گرسنگی روی سفره نشستن

چون این کار نوعی انرژی درمانی است. علاوه بر آن باعث تقویت دستگاه گوارش و معده نیز می شود.

چشیدن کمی نمک

این کار محیط اسیدی دهان و دندان را از بین می برد و قاتل ترشی معده است. هم چنین باعث ترشح بیشتر بزاق شده و هضم را آسان می کند و از یبوست جلوگیری می کند. می توان گفت یکی از مهم ترین آداب غذا خوردن در طب سنتی است. این کار سنت پیامبر اکرم (ص) نیز است.

حضرت علی ع می فرماید: در چشیدن نمک قبل و بعد از غذا داروی 70 بیماری نهفته است که کمترین آن درمان بیماری جذام و پیسی می باشد.

خداوند به حضرت موسی ع فرمود: اگر مردم چشیدن نمک قبل از غذا و بعد از غذا را ترک نمایند، هنگام بیماری فقط خود را ملامت نمایند.

گفتن بسم الله الرحمن الرحیم از آداب غذا خوردن

این عمل مبارک باعث می شود برکت مادی و معنوی وارد خانه و سفره شود. پیامیر اکرم ص می فرماید: اگر کسی هنگام غذا یادش رفت در اواسط یا اواخر غذا یادش آمد بگوید بسم الله علی اوله و آخره و باز می فرماید: هر کس روی سفره این کلمه را بلند بگوید تا دیگران نیز به یادشان بیاید ثواب همه به او می رسد بدون اینکه از پاداش دیگران کاسته شود. همچنین در حدیثی آمده استاز شیطان پرسیده شد بهترین غذا برای تو چیست؟ گفت: غذای کسی که بدون بسم الله شروع نماید.

عدم خشک کردن دست ها با حوله

این کار آنزیم ها را ضعیف می گرداند. دکتر خدادادی درباره ی این اصل از آداب غذا خوردن می گوید: تا به حال من به یاد ندارم که دست هایم را با حوله خشک کرده باشم.

 زانوی چپ زیر زانوی راست به حالت خمیده بالا

این کار یکی از سنت های پیامبر اکرم ص است. آن حضرت می فرمود:به حالت تکیه و مانند متکبران غذا نخورید.

در نشستن به این صورت، زیر معده خالی می ماند و معده با خیال راحت می تواند حرکات دودی خود را در بدن انجام دهد.

خوردن چیز خام مثل سبزی قبل از شروع غذا

پیامبر اکرم ص می فرماید: اگر در سفره، قبل از غذا سبزی دیدید فوری آن را بخورید چون هر جا سبزی باشد فرشته آنجا حضور دارد.

دلیل علمی خوردن چیز خام یا سبزی این است که معده هنگام خوردن چیز خام سبک می شود و خود را آماده غذای بعدی می سازد. ولی اگر قبل از غذا خوردن، گوشت بخورید معده سنگین می شود و نمیتواند غذاهای بعدی را خوب هضم کند. چون هنگام ورود گوشت در اول غذا به معده تمام گلبول های سفید بخاطر جلوگیری از ورود سم به بدن در عرض چند ثانیه خود را به داخل بافت های معده می رسانند. به علت تجمع یکباره ی خون در معده، معده سنگین می شود ولی در شروع با چیز های خام خیال گلبول های سفید راحت است و به معده هجوم نمی آورند.

کم خوری و عدم برداشتن لقمه های بزرگ

در آداب غذا خوردن این کار در راس تمام داروها قرار دارد. کم بخورید تا هم عمرتان زیاد شود و هم همیشه سالم بمانید.

عدم پر خوری در آداب غذا خوردن

این کار باعث تحریک شهوت و زایل شدن عقل و خواب آلودگی میشود. برای یک مسلمان کامل شایسته نیست هوشیاری خود را از دست بدهد.

خوردن با سه انگشت به جز غذاهای آبکی

امروزه هر کس طبق سنت نبوی و با سه انگشت غذا را بخورد همه اورا عقب مانده می خوانند، چون امروزه مفهوم کلاس بالا شدن در نظر برخی این است که با قاشق و چنگال غذا بخوری و ضمنا نصف غذا را هم نگه داری تا مردم بفهمند که شخص بالا مقام و متمدن هستی.

در کشور هندوستان که جمعیتش حدود یک میلیارد و دویست و چهل میلیون نفر است، تعداد بیماران زخم معده اش از ایران هشتاد میلیونی کمتر است به دلیل آنکه اکثرا با دست و سه انگشت غذا می خورند و کمتر از صابون دهای شیمیایی استفاده می کنند.

در سر انگشتان آنزیم هایی وجود دارد که هنگام برخورد با غذا فعال می شوند که فوق العاده برای معده مفید هستند.

غذا را به تعداد دندان ها یا چهل بار جویدن

این کار باعث می شود غذایتان به نصف یا یک سوم برسد. زودتر نیز سیر می شوید و سنگینی بعد از غذا نخواهید داشت. ضمنا به خوب جویدن غذا در آداب غذا خوردن در طب سنتی بسیار تاکید شده است. این کار باعث تحریک معده و احساس سیری در هیپوتالاموس مغز می شود.

عدم حرام خوردن

حرام خواری باعث ناسلامتی و معیوب شدن بدن می شود و نور قلب را خاموش و سیاه می گرداندو یکی از آداب مهم غذا خوردن است. رسول خدا ص فرموده: آتش دوزخ به معده ی حرام سزاوارتر است و تا 40 شبانه روز نماز و روزه اش قبول نمی شود.

غذا را سرد خوردن

پیامبر اکرم ص می فرماید: برکت در سردی غذاست و هرگز غذا را داغ و گرم نخورید چون خداوند به شما آتش نمی خوراند. از نظر طبی داغ خوردن غذا به لوله مری آسیب جدی می زند و باعث تولید سرطان مری می شود. که امروزه عجولان کمتر از این بیماری در امان هستند. پس نیکوست به این موارد از آداب غذا خوردن اهمیت دهیم.

پیامبر اکرم ص در حدیث صحیحش فرموده: هر کس غذاهای داغ بخورد 7 آفت به او می رسد

  1. فراموشی
  2. دهانش خشک می شود
  3. برکتش از بین می رود
  4. قدرت بدنی اش از بین می رود
  5. در شنیدنش نقصان ایجاد می شود
  6. چشمانش کم نور می شود
  7. چهره اش زرد می گردد

آداب غذا خوردن

غذا را از سمت راست خود خوردن

پیامبر اکرم ص فرموده: از جلوی دستتان بخورید نه از طرف چپ یا وسط ظرف چون برکت به وسط ظرف نازل می شود.

هنگام غذا خوردن صحبت نکنیم

به جز سخنان معنوی و با فایده و از شوری، شیرینی، تلخی، کمی و زیادی غذا ایراد نگیریم چون رسول خدا غذا را می خورد و سپس الحمدالله می گفت و از آن ایرادی نمی گرفت. به این اصل از آداب غذا خوردن در طب سنتی متاسفانه زیاد توجه نمی شود.

با جمع و یا با مهمان بخوریم

رسول خدا ص فرموده: برکت در آن غذایی است که دست های زیادی به طرف آن دراز شود. در حدیثی آمده مهمان یکی را می خورد و 9 تا برکت را باقی می گذارد.

حضرت علی ع گریه می کرد از اینکه هفت روز مهمان به خانه اش نیامده بود.

حضرت ابراهیم می گوید: سه چیز باعث شد تا من خلیل الله شوم

  1. قانع شدن به رزقم
  2. ترجیح دادم فرمان الله را بر سایر دستورها
  3. همیشه با مهمان غذا می خورم

مقاله آداب غذا خوردن از سایت لاراطب بروز رسانی خواهد شد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.