درمان قطعی گاز معده و نفخ شکم

درمان گاز معده

بدن به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی هضم غذا، گاز معده روده تولید می کند. وقتی این گاز در داخل بدن قرار گرفت، باید به نحوی آزاد شود. معمولاً از طریق مقعد به صورت نفخ شکم یا از دهان به صورت آروغ خارج می شود.

کمتر کسی است که از گاز معده رنج نبرد و حتی ممکن است تمام اعضای خانواده این مشکل را داشته باشند. آنچه که مسلم است این است که همه افراد مشکل تغذیه دارند و آداب خوردن را نمی دانند.

علت ایجاد گاز معده

وقتی ما غذا می خوریم بدلیل عدم رعایت آداب غذا خوردن،مقداری از آنها در روده و معده تبدیل به گاز می شود. یعنی فعل و انفعالات شیمیایی گوناگونی مانند گاز انیدرید کرنیک و مقداری گاز متان در روده ها ایجاد می نماید.

طبیعت برای خنثی کردن این گازها ایجاد شده است. در معده یک کیسه هوایی وجود دارد که مقداری از این گاز ها را در کیسه بالای معده جمع می کند. روده بزرگ نیز این گاز ها را در خود ذخیره می کند. در بعضی اشخاص به قدری این گاز زیاد است سنگینی معده آنها می گردد.

البته باید بدانید که وجود گاز برای هضم غذا لازم است، بشرط اینکه مقدار این گاز کم باشد. یکی از علل نفخ شکم کمبود ترشح صفراست، زیرا صفرا یکی از عوامل جلوگیری از گندیدگی غذاهای خورده شده است.

پروفسور کاپو عقیده دارد که جمع شدن گاز و نفخ معده و روده ها در اثر ناسازگاری غذاها با یکدیگر است.

درمان نفخ معده

برای رفع گاز معده در طب سنتی باید از گیاهان دارویی با طبع گرم استفاده کرد:

بابونه گیاهی است مقوی و ضد درد و تشنج، در بیماری های معده و برای سوء هاضمه،کندی عمل روده ها،یبوست و عفونت های دردناک مفید است. بعد از غذا 20 گرم را در یک لیتر آب به مدت 30 دقیقه جوشانده و بخورید.

شوید در طبیعت گرم و خشک یافت می شود. آنرا با پوست لیمو ترش در نیم لیتر آب به مدت 20 دقیقه جوشانده و بخورید.

آفتاب گردان گل، ریشه و برگش برای رفع سوء هاضمه کمک می کند.

خوردن 8 مثقال روغن گاو برای رفع سموم و درد روده خوب است. صبح ناشتا با قاشق چای خوری کم کم میل شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.